Playlist for Max’s Relaxers with Max, July 6th, 2020

Aired 7-10AM

Mathew Locke – Vox Orchester & Lorenzo Ghirlanda – The Tempest: Introduction

John Blow – René Jacobs & Orchestra of the Age of Enlightenment – Venus & Adonis: Prologue – Shepherds, Shepherdess “Come Shepherds All”

Henry Purcell – English Baroque Soloists & John Eliot Gardiner – The Fairy Queen: A Song in Two Parts and Chorus: “If Love’s a Sweet Passion”

Thomas Augustine Arne – Ruby Hughes, Orchestra of the Age of Enlightenment – Artaxerxes: Why Is Death for Ever Late

John Frederick Lampe – Academy of Ancient Music & Christopher Hogwood – Dione: Pretty Warblers

Michael William Balfe – London Symphony Orchestra & Richard Bonynge – The Bohemian Girl: I Dreamt I Dwelt in Marble Halls

Ralph Vaughan Williams – Jon Vickers & Richard Woitach – Hugh the Drover: Act I: Horsehoofs, Horsehoofs, Thunder Down the Valleys, “Hugh’s Song of the Road”

Benjamin Britten – Royal Opera House Orchestra – Peter Grimes – Prologue: You Sailed Your Boat Round the Coast

George Gershwin – London Philharmonic Orchestra & Sir Simon Rattle – Porgy and Bess, Act I, Scene 1: Summertime

Scott Joplin – Günther Schuller & Houston Grand Opera – Treemonisha: No. 1, Overture

Leonard Bernstein – London Symphony Orchestra & Leonard Bernstein – Candide, Act I: Overture

Vasily Pashkevich – Chamber Ensemble “Baroque” – Fevey: Aria of Tsaritsa

Yevstigney Fomin -Andrey Korsakov & Ansambl Concertino – Орфей И Эвридика: Пляска Фурий

Mikhail Glinka – The New Philharmonic Orchestra – Ruslan and Ludmilla

Modest Mussorgsky – Orchestre de la Société des concerts du Conservatoire – Boris Godunov, PROLOGUE – Scene One: Pravolslávnyyel nye umolím boyárin!

Alexander Borodin – Dresden Philharmonic Orchestra – Prince Igor: Polovtsian Dances: I. Introduzione: Andantino

Nikolai Rimsky-Korsakov – Andrey Zaboronok, The Bolshoi Theatre Childrens Choir & Marina Poplavskaia – The Snow Maiden, Prologue: Chorus of the Birds

Pyotr Ilyich Tchaikovsky – James Levine & Staatskapelle Dresden – Eugene Onegin: Duet and Quartet. “Slikhali L Vi Za Roschei Glas Nochnoi”

Sergei Rachmaninoff – Gothenburg Symphony Orchestra – Aleko: No. 3 the Old Gypsy’s Tale “Volsébnoy Síloy Pesnopén’ya”

Bedřich Smetana – The BBC Symphony Orchestra, BBC Singers, Jiří Bělohlávek & Andrew Griffiths – Dalibor, Act I, Scene 1: Dnes ortel bude provolán

Antonín Dvořák – Czech Philharmonic Orchestra – Rusalka: Hou, Hou, Hou, Stojí Mésic Nad Vodou!

Leos Janácek – Bernard Haitink & Orchestra of the Royal Opera House – Jenufa: Prelude to Act 1

Semen Hulak-Artemovsky – Boris Gmyrya, USSR Radio Symphony Orchestra & Alexander Orlov – Zaporozhets Za Dunayem: Karas’ Arioso

Sachari Paliashvili – Niko Kumsiashvili – Daisi: Malkhaz` Arioso (sung in russian)

Stanislaw Moniuszko – Warsaw Philharmonic Orchestra & Antoni Wit – Straszny dwor (The Haunted Manor): Intrada

Antonio Rodríguez de Hita – Christophe Rousset, Maria Bayo & Les Talens Lyriques – Aria n°13, Deydad que las venganzas (La Briseida)

Francisco Barbieri – Teresa Berganza – El Barberillo de Lavapies

Emilio Arrieta – Orquesta Sinfónica de Tenerife – Marina, Act I, Scene 4: Recitado – Coro de Pescadores – Aria de Jorge

Federico Chueca – Orquesta de camara de Madrid, Coros Cantores de Madrid, Ataulfo Argenta & Ana María Iriarte – La Gran Vía: “Tango de la Menegilda” 

José Serrano – Plácido Domingo & Garcia Navarro – El Trust de los Tenoríos: Te Quiero Morena – Jota

Pablo Sorozabal – Pablo Sorozabal & Orquesta de Conciertos de Madrid – Preludio del Acto II

Jacinto Guerrero – Orquesta de Conciertos de Madrid, Pablo Sorozábal & Alfredo Kraus – El Huesped del Sevillano: “Romanza de tenor”

Tomas Breton – Orquesta y Coro de Voces para la Paz & Miguel Roa – La Verbena de la Paloma. Seguidillas 

Ruperto Chapí – Orquesta de camara de Madrid, Coro Cantores de Madrid, Ataulfo Argenta, José Perera & Julián Perera  -La Revoltosa: “Preludio”